מתי מומלץ לגזום את העץ?

4גיזום עצים איננה עבודה שגרתית, ולא כל גנן יכול לבצע אותה. כדי לבצע גיזום נכון וטוב של עצים, יש צורך במכשירים מיוחדים, שלא כל גנן עירוני מחזיק ברשותו. אבל לפני הגיזום עצמו עולה שאלה אחרת, והיא: מתי מומלץ לעשות גיזום עצים, או באיזה תנאים צריך לעשות גיזום עצים?

  • גיזום עצים נעשה משני טעמים עיקריים: מן הטעם הבטיחותי ומן הטעם האמנותי. הסיבות לגיזום עצים מהטעם הבטיחותי מובנות, כאשר העץ המדובר נמצא באיזור מיושב בבני אדם.
  • גיזום עצים בטיחותי נעשה כדי למנוע מענפים ליפול על רכבים או אנשים, בתים או מבנים אחרים, או לפגוע ברשת החשמל וכדומה. גיזום עצים מבטיח, שגם בעת סערה בחורף, לא יגרום העץ נזק לסביבה הקרובה לו.
  • גיזום עצים מבטיח את שדה הראייה של הנהגים בכביש, ובמיוחד כשמדובר בעצים המוצבים בצמתים בעיר או בכפר, שענפיהם ועליהם עלולים להסתיר את התנועה המגיעה מן הדרך החוצה.
  • גיזום עצים מועיל לעץ עצמו. הוא מאפשר לעץ לחדש את צמיחתו בצורה יותר בריאה ושומר על רעננות העץ.

יש הטוענים כי גיזום עצים איננו פעולה שיש לנקוט בה, כי על העץ לגדול באופן טבעי ללא התערבות האדם, אך כולנו יודעים, שכאשר מדובר בעצים, השולחים את ענפיהם לעבר חוטי החשמל, מהווה הדבר סכנת חיים, וכך גם כשהענפים מגיעים לחלונות הבתים וכדומה.

גיזום עצים למען הבטיחות

כאשר מדובר בגיזום עצים לצרכי בטיחות, הדבר הראשון שיש לתת לו את מלוא תשומת הלב, הוא נושא הבטיחות בעת גיזום העץ. כדי לעשות עבודה זו בצורה בטוחה ויעילה, יש להשתמש בכלים מיוחדים, המסוגלים להעלות את הגוזם לגובה הנדרש, ולשם כך יש צורך ברשיון מיוחד לעבודה בגובה. על הגוזם עצמו להיות איש מקצוע מיומן, שמכיר את העבודה ולדעת לגזום את ענפי העצים, כך שלא יסבו נזק בעת נפילתם לקרקע וכדומה. גיזום עצים לצרכי בטיחות נעשה לא אחת על ידי המועצות המקומיות, המחויבות לשמור על בטיחות התושבים והרכוש.

במקרים מסוימים, כאשר עץ נוטה לכוון מסויים בצורה מסוכנת, או כאשר שורשיו של העץ יוצאים מן האדמה ומרימים את המדרכה או את הריצפה בבית, אין ברירה אלא לעקור את העץ. במקרים אלה גיזום עצים לא יעזור, ועל מנת לשמור על בטיחות האדם והרכוש – מחליטים לעקור את העץ. במקרים מסויימים ניתן להעביר עצים כאלה למקומות חדשים ולשתול אותם שוב, אך יש מקרים, שעצים אלה נידונו לכלייה בשם הבטיחות.

גיזום עצים לצרכי עיצוב

גיזום עצים נוסף הוא גיזום לצרכי עיצוב אמנותי. גיזום זה נעשה על ידי מומחי עיצוב גינות בעצים ושיחים. ישנם זנים מיוחדים של עצים, המאפשרים גיזום אמנותי, וניתן להשתמש בהם בגינות או כגדר חיה בין גינות או בין חלקות שונות.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

קישור מקוצר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *