מתי הומצא דוד השמש?

ההיסטוריה של דודי שמש מתחילה בשנת 1777, אז המציא בוטנאי שוויצרי בשם הוראס דה-ססר מתקן שפועל על עיקרון דומה. אותו מתקן הורכב מקופסת עץ בלבד אך הערך המוסף שלה היה קולט ומכל. השילוב בין הקולט, המכל והקופסא אפשר לממציא הדגול לחמם מרק וכך בא לעולם מנגנון הפעולה של הדוד.

עם זאת, חשוב לציין שהדוד הכי נפוץ הוא פיתוח של ד"ר ישראלי בשם צבי תבור. הוא נחשב מחלוצי השימוש באנרגיה הסולארית בישראל, ומי שהציב את התשתית למערכות הסולאריות הקיימות גם במגזר הציבורי והתעשייתי.

מה משותף לדודי שמש?

בין אם מתייחסים להמצאה השוויצרית כפעם הראשונה שבו הוצג הדוד לעולם ובין אם מעדיפים להתמקד בפיתוח הישראלי, אין ספק לגבי המאפיינים המשותפים. הנה למשל החלקים שמגדירים את אופי הדוד ואת צורת הפעולה שלו:

א. גוף חימום – בכל דוד יש גוף חימום חשמלי. הגוף עשוי צינוריות נחושת או נירוסטה והוא בא במגע עם המים. בישראל נחשבים המים קשים מהרגיל, ולכן נוצרת על גוף החימום שכבת אבנית. את השכבה הזו יש להסיר בעזרת פעולות תחזוקה שוטפות של הדוד.

ב. מכל המים – גם בהמצאה המקורית וגם בפיתוח הישראלי תלויה האפקטיביות של הדוד במכל המים. המכל הוא בצורת גליל מוארך וכיום הוא עשוי פלדה. המכל גם עמיד מפני לחץ מים, אך הוא מתאפיין בשכבת בידוד תרמי שעשויה פוליאוריתן. החלק הפנימי של דוד הפלדה למשל מצופה חומר בידוד שמונע קורוזיה וחלודה, וגם כאן ההמלצה העקרונית היא להקפיד על תחזוקה שוטפת שתמנע בלאי ושחיקה.

ג. קולטני שמש – כבר בשנת 1777 הבין אותו בוטנאי שוויצרי שניתן לנצל את אנרגיית השמש לטובת חימום מים. הוא עשה זאת באמצעות קולטני שמש, שכיום מגיעים עם דופן קדמית שמיוצרת מזכוכית או פלסטיק שקוף. הקולטנים מותקנים על גג הבית או בכל מקום אחר חשוף לשמש והם אחראיים מטבע הדברים על חימום המים.

לסיכום, ההיסטוריה של דודי שמש מתחילה מזמן אבל משפיעה עלינו עד היום וסביר להניח שהיא תמשיך לעשות זאת גם בעתיד.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

קישור מקוצר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *